Strona główna > Projekty > Projekty

Bookmark and Share

Punkt Wsparcia Antydyskryminacyjnego


Doradzamy | Monitorujemy | Współpracujemy | Dzielimy się wiedzą | Wspieraj
 
O dyskryminacji

Zasady Punktu Wsparcia

Pomoc prawna

Pakiet dla mediów

Dostępność
Chcemy, żeby Lublin był miastem wolnym od dyskryminacji. 
Doradzamy


Od kilku już lat prowadzimy Punkt Wsparcia Antydyskryminacyjnego. Zgłaszają się do nas m.in. osoby doświadczające przemocy oraz dyskryminacji w dostępie do usług ze względu na stopień sprawności i narodowość, zagrożone eksmisją, osoby, których prawa pracownicze naruszono. Wysłuchujemy historii. Upewniamy się czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Kontaktujemy się z instytucjami i organizacjami, które mogą rozwiązać problem. Asystujemy na policji, w sądzie oraz w innych instytucjach. Udzielamy podstawowej informacji prawnej. Pomagamy uzyskać porady prawne. Przygotowujemy pisma. 

Przed spotkaniem prosimy o wcześniejszy kontakt.
Telefon: 602 430 868
e-mail: antydyskryminacja@hf.org.pl

Możesz uzyskać poradę również w języku angielskim i ukraińskim.
Monitorujemy

Niemal każde zgłoszenie pokazuje problem ogólny. Więcej osób może znaleźć się w podobnej sytuacji, jeżeli nie będzie rozwiązań systemowych. Wspierając osoby w postępowaniach przed organami administracji publicznej, monitorujemy również ich przebieg. W ten sposób dostrzegamy luki, nieprawidłowości i potrzeby zmian w prawie i w praktyce.
Współpracujemy


Podstawową potrzebą klientów/ek oraz Homo Faber jest wsparcie prawne. Sprawy, jakimi się zajmujemy są bardzo różne. Czasem wystarczy rozmowa albo pisemna interwencja, a niekiedy sprawa trafia do sądu. Współpracujemy z Centrum Pro Bono, które od ponad roku pomaga osobom, które zgłaszają się do Punktu. Jest to współpraca międzymiastowa, co ma swoje ograniczenia. Zachęcamy kancelarie prawnicze w Lublinie do współpracy z nami. Chcemy wspólnie przeciwdziałać dyskryminacji i pomagać ludziom egzekwować ich prawa.

Uczymy się od najlepszych. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Fundacja Curt Watch Polska oraz Centrum Pro Bono podpowiedzą nam jak organizować wsparcie prawne, żeby osoby doświadczające dyskryminacji mogły dochodzić swoich praw.Mamy partnerstwo z Fundacją Pozytywnych Zmian, która wspiera kobiety doświadczające przemocy. Pomogą nam przygotować monitoring oraz wprowadzać rekomendacje zmian, żeby przemoc w rodzinie przestała być sprawą prywatną, a kobiety otrzymywały wsparcie właściwych instytucji.

Dzielimy się wiedzą

Zapraszamy studentów_ki prawa i administracji na wolontariat w Punkcie Wsparcia Antydyskryminacyjnego. Przez 12 lat uczyłyśmy się – i nadal uczymy się - jak przeciwdziałać dyskryminacji. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Organizujemy m.in. szkolenia antydyskryminacyjne. Zapoznaj się z nasza ofertą szkoleniową – http://hf.org.pl/ao/index.php?id=2094.Wspieraj

Uważasz, że trzeba przeciwdziałać dyskryminacji? Chcesz, żeby osoby, które jej doświadczają mogły dochodzić swoich praw? Chcesz, żeby w Lublinie istniało miejsce, do którego można się zgłosić o pomoc? Wspieraj!

Opisane działania rozpoczęliśmy w 2016 r. dzięki dotacji Fundacji im. St. Batorego. Obecnie pracujemy głównie dzięki pracy zespołu wolontraiuszek/szy i wsparciu indywidualnych osób ceniących naszą pracę. Także można do nich dołączyć ;-)