Strona główna > Projekty > Projekty > Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Bookmark and Share

18. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Marta Sienkiewicz (2020-02-27)

FESTIWAL FILMOWY WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

26 – 29 MARCA 2020
 

!!! DOROSŁY !!! PEŁNOLETNI !!! WSZYSTKOMOGĄCY !!!

Wspólnie z Centrum Kultury w Lublinie zapraszamy Was na 18 edycję Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Co szykujemy?

*** Największy festiwal filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym setki tysięcy widzów w całej Polsce.
*** Jedyna okazja do obejrzenia najnowszych i naprawdę najlepszych (w tym roku też oscarowych!) dokumentów o współczesnym świecie.
*** Dokumenty, animacje, filmy krótkometrażowe, pełne metraże.
*** Debaty eksperckie, warsztaty i niespodzianki ;)

Jest też BONUS ;) 25 listopada 2019 roku stuknęło nam głośno i wyraźnie 15 lat działalności. 15 lat!!! Zatem chcemy z Wami poświętować ;) Szczególnie, że pierwsza lubelska edycja festiwalu odbyła się zanim jeszcze stowarzyszenie zostało zarejestrowane. Czujemy, że historia festiwalu Watch Docs w Lublinie to część naszej historii ;)
 

Miejsce: Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie
Wstęp bezpłatny.
PROGRAM 
 
26 marca 2020 CZWARTEK
 
 

17:00
Film otwarcia - Bo nie wiedzą co czynią

91' 2019 USA reżyseria: Daniel Karslake zdjęcia: Amy Bronson, Douglas H. Candler montaż: Nancy Kennedy produkcja: Daniel Karslake, Sheri Heitker, Barbara Simon
Napisy ENG/PL
 
W czerwcu 2015 roku Sąd Najwyższy USA uznał legalność małżeństw jednopłciowych. Decyzja ta wywołała euforię w środowiskach obrońców praw człowieka, ale jednocześnie spowodowała liczne kontrreakcje ze strony wielu organizacji religijnych. Wzmogły one swoje homofobiczne działania, nasiliła się też w Stanach Zjednoczonych „mowa nienawiści”, którą posługują się kaznodzieje rozmaitych wyznań. To historyczne wydarzenie jest punktem wyjścia dokumentu Daniela G. Karslake’a. Reżyser przeprowadził rozmowy z czterema rodzinami, w których religia odgrywa istotną rolę. We wszystkich tych familiach jedno z dzieci „wyszło z szafy” jako osoba nieheteronormatywna. Jaka była reakcja krewnych? Jak potoczyły się losy „odmieńców”?
Trailer


19:00
Spotkanie z reżyserem filmu Danielem Karslake i producentem Josephem Broomem
Wyjatkowa okazja do rozmowy o zderzeniu wiary i nieheteronormatywnej orientacji seksualnej. Reżyser przeprowadził rozmowy z czterema rodzinami, w których religia odgrywa istotną rolę. We wszystkich tych familiach jedno z dzieci „wyszło z szafy” jako osoba nieheteronormatywna. Jaka była reakcja krewnych? Jak wyglądały kulisy powstawania samego filmu od strony producenckiej? O wszystko zapytacie podczas spotkania z gośćmi.

Prowadzenie: Jolanta Prochowicz
Spotkanie odbędzie się w języku angielskim (z tłumaczeniem na język polski i polski język migowy).


20:30
Dobre wiadomości

35' 2019 Czechy reżyseria: Ondřej Šálek zdjęcia: Ludvík Otevřel, Tomáš Frkal, Helena Fikerová, Tomáš Daliman montaż: Ondřej Šálek produkcja: Studio FAMU
Napisy ENG/PL 
 
Petr Černý to „gwiazda” prawicowego Internetu północnych Czech. Jego programy, w których antymigrancka histeria miesza się z teoriami spiskowymi, fake newsami i rosyjską propagandą, ogląda co tydzień po kilkanaście tysięcy osób. A jednak osobowość Černego dalece odbiega od przeciętnych wyobrażeń na temat internetowych trolli. Młodemu czeskiemu reżyserowi udało się w tym krótkim filmie nie tylko przybliżyć istotne zjawisko, ale i stworzyć intrygujący, niejednoznaczny portret swojego bohatera.
Trailer27 marca 2020 PIĄTEK


10:00 – 15:00
Warsztat: Mobbing - instrukcja obsługi.


Prowadzenie: Paweł Cegiełko - radca prawny, specjalista prawa pracy.
Miejsce: Sala Kinowa CK
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy.
Liczba uczestników i uczestniczek organiczona. 

Zagadnienia:
Czym jest mobbing?
Kto go doświadcza?
Jak sensownie się przed nim bronić zarówno będąc pracownikiem jak i pracodawcą?
Co warto wiedzieć, by tworzyć środowisko pracy wolne od mobbingu?

****** LINK DO ZAPISÓW ******
 


17:00
Wyzwolenie
87' 2018 USA reżyseria: Luc Côté zdjęcia: Luc Côté montaż: Luc Côté produkcja: Les Films Adobe International
Napisy ENG/PL
 
Miliony weteranów amerykańskich wojen płacą za nie na co dzień niezwykle wysoką cenę. Głębokich psychicznych ran nie są z reguły w stanie wyleczyć przypisywanymi im na potęgę farmaceutykami, a nawet tradycyjną psychoterapią. Matt i Mike, bohaterowie “Wyzwolenia”, sięgną więc do tradycji znacznie starszej – do amazońskiego rytuału ayahuaski. Filmowy emocjonalny roller-coster nie kończy się jednak wraz z przełomem wywołanym ich psychodeliczną podróżą. Droga do nowego życia po wojennej traumie nie jest prosta – muszą ją przejść także ich rodziny. Opowiadając niezwykle poruszającą ludzką historię, twórcy filmu eksponują rażącą niesprawiedliwość – tym, których wysyła się na front i daje władzę zabijania, odmawia się później nawet władzy nad własnymi ciałami, zabraniając stosowania terapii, która mogłaby przynieść im wyzwolenie.
Trailer


18:45 Debata "Substancje psychodeliczne - potencjał terapeutyczny, a prawo polskie i międzynarodowe"
Sposób postrzegania i stan wiedzy na temat substancji psychodelicznych ulegają zmianie, mówi się, że przezywają swój renesans. To w sferze mody. Ale coraz więcej dyskutuje się o ich terapeutycznym potencjale i szansach na leczenie z udziałem psychodelików. Na świecie prowadzone są badania nad ich zastosowaniem w terapii, w tym w leczeniu zespołu stresu pourazowego, czy depresji. W Polsce jesienią 2019 roku powstało Polskie Towarzystwo Psychodeliczne, wcześniej pojawiła się książka Macieja Lorenca „Czy psychodeliki uratują świat?". Co naprawdę wiemy o substancjach psychodelicznych, jakie są ich rodzaje i skąd pochodzą? Jak duży jest potencjał tych substancji? Czy stanowią nadzieję dla chorych? Czy prawo krajowe i międzynarodowe nadąża za zmianami w ich postrzeganiu?
O tym wszystkim porozmawiamy podczas spotkania z gośćmi.

Magdalena Dąbkowska - ekspertka polityki narkotykowej.
Związana z Międzynarodowym Programem Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations (od 2008 roku), w ciągu ostatniej dekady współpracowała też z szeregiem organizacji krajowych np. Helsińską Fundacją Praw Człowieka i międzynarodowych, np. AFEW International. Absolwentka Drug Policy Seminar Series Polskiej Akademii Nauk (2011) i Drug Policy and Human Rights Course podczas Central European Summer University w Budapeszcie (2013). Członkini założycielka Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

Ida Kłębukowska - absolwentka wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, specjalistka psychiatra. Koordynuje pracę zespołu interdyscyplinarnego w Ośrodku Wczesnej Interwencji i Koordynacji Opieki In Corde w Lublinie oferującym kompleksową opiekę terapeutyczną i psychiatryczną dla pacjentów z tzw. podwójną diagnozą (u których stwierdzono jednoczesne występowanie zaburzenia psychicznego oraz uzależnienia od substancji psychoaktywnych, alkoholu, hazardu czy np pornografii) i ich rodzin. Entuzjastka modelu leczenia psychiatrycznego opartego na metodzie Otwartego Dialogu tj z wykorzystaniem sieci rodzinnej i społecznej osób doświadczających kryzysu psychicznego , w ramach pracy w Poradni Zdrowia Psychicznego i Zespołu Leczenia Środowiskowego Ex Cordis oraz Zespołu Leczenia Środowiskowego w Nałęczowie. Wolontariuszka w Polskim Towarzystwie Psychodelicznym i w MIND- European Foundation for Psychedelic Science. Od wielu lat obserwuje postępy w badaniach dotyczący potencjalnego wykorzystania substancji psychodelicznych w kompleksowym leczeniu psychiatrycznym, ze szczególnym uwzgędnieniem terapii uzależnień i terapii traumy.

Prowadzenie: Marta Sienkiewicz
Spotkanie w języku polskim, z tłumaczeniem na polski język migowy.


20:30 
Tęczowa rodzina

85' 2019 Kanada reżyseria: Julia Ivanova zdjęcia: Julia Ivanova montaż: Julia Ivanova produkcja: Julia Ivanova.
Napisy ENG/PL
 
Dzieci wychowujące się w tęczowych rodzinach - Julia Ivanowa odwiedza po latach z kamerą bohaterów swojego filmu „Zostać ojcem”. Niedługo po legalizacji przez Kanadę jednopłciowych małżeństw wraz z prawem do adopcji dzieci Julia Ivanowa nakręciła swój dokument “Zostać ojcem” (WATCH DOCS 2008). Jej bohaterowie Randy i Drew adoptowali małego Jacka, Scottowi surogatka urodziła bliźniaki, Ellę i Maca, Zea i Jazz mają ojca, Steve’a, i dwie matki: Wendy i Cory. Dwanaście lat później Ivanowa powraca z kamerą, by dowiedzieć się, jak radzą sobie te tęczowe rodziny i jak funkcjonują w nich wchodzące już w okres dojrzewania dzieci. Ivanowa świadomie powstrzymuje się od ocen i ideologicznych prekoncepcji, oferując nam szczery i bardzo ludzki portret rodzinnego życia. Jak we wszystkich ludzkich rodzinach, jest tu miejsce i na miłość, i na cierpienie.
Trailer28 marca 2020 SOBOTA


12:00 – 15:00
Warsztat: Przemoc rówieśnicza - jak pracować w środowisku szkolnym? Dobre praktyki, porady i nasze doświadczenia.

Prowadzenie: Anna Dąbrowska
Miejsce: Sala Kinowa CK
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy.

Zagadnienia:
- rodzaje przemocy
- bulling / nękanie a inne zachowania
- obszary reagowania na przemoc rówieśniczą
- uaktywnianie świadków.
Warsztat polecany w szczególności osobom pracującym z grupami uczniowskimi/młodzieżowymi.


****** LINK DO ZAPISÓW ******


16:00 
Blok filmów krótkometrażowych


Amerykańska masakra

9' 2017 USA reżyseria: Farihah Zaman, Jeff Reichert zdjęcia: Spencer Worthley montaż: Sheila Shirazi, Mark Lukenbill produkcja: Field of Vision, Firelight Media

Krótka polityczna biografia Steve’a Bannona – guru amerykańskiej skrajnej prawicy i głównego doradcy Donalda Trumpa na początku jego prezydentury. Farihah Zaman i Jeff Reichert ujawniają nieznane oblicze Bannona, który wzorując się na Leni Riefenstahl i Michaelu Moorze zrealizował do 2016 roku dziewięć filmów dokumentalnych. „Amerykańska masakra” składa się w większości z ich fragmentów.


Powodzenia z tym murem

7' 2016 USA reżyseria: Josh Begley montaż: Jonah Greenstein produkcja: Field of Vision, The Intercept

Wyrażone w tytule ironiczne życzenie to niemal jedyny komentarz twórcy do prezentowanej widzom siedmiominutowej podróży nad meksykańsko-amerykańską granicą, możliwej dzięki wykorzystaniu 200 000 zdjęć satelitarnych. Ten pozostający w pamięci film jest dziełem Josha Begley’a, artysty cyfrowego posługującego się w swych pracach różnymi technikami wizualizacji danych.


Proces

16' 2018 USA reżyseria: Johanna Hamilton zdjęcia: Nora Ballard, Erich Roland montaż: Zach Neumeyer produkcja: Field of Vision
Największy proces karny w historii USA nie będzie miał wiele wspólnego z ideałami i gwarancjami amerykańskiej konstytucji, której obowiązywanie zdaniem władz nie rozciąga się na teren bazy w Guantanamo. Johanna Hamilton portretuje troje obrońców jednego z oskarżonych o zamachy z 11 września. Choć grozi mu kara śmierci, nawet twórcy fabularnego “Wroga numer jeden” mieli lepszy niż oni dostęp do akt. Adwokaci przyzwyczaili się już do podsłuchów, a nawet zdekonspirowali w swoim zespole agenta.


Trwałe ślady

14' 2018 Wielka Brytania reżyseria: Charlie Lyne montaż: Charlie Lyne produkcja: Loop, Field of Vision
Lata 80. XX wieku - grupa brytyjskich sadomasochistów skazana na więzienie za prywatne sex-party. W 1987 roku, w apogeum rządów Margaret Thatcher, brytyjska policja zdobyła nagranie dokumentujące sadomasochistyczne sex-party. Mimo, że wszyscy uczestniczyli w tym w pełni prywatnym spotkaniu z własnej nieprzymuszonej woli i byli pełnoletni, wszczęto śledztwo, które zakończyło się po dwóch latach upokarzającym procesem, szeroko relacjonowanym przez tabloidy.


Raport z suchego miasta

13' 2018 RPA, USA reżyseria: Simon Wood , François Verster zdjęcia: Simon Wood, François Verster montaż: Khalid Shamis produkcja: Field of Vision, SaltPeter Productions
Jak wygląda życie w wielkim mieście, kiedy wody nie starcza już dla wszystkich? Jak wygląda życie w wielkim mieście, w którym kończą się zapasy wody? Jak w Kapsztadzie w RPA, gdzie policja ściga biedaków, których jedynym źródłem utrzymania są nielegalne samochodowe myjnie, i staruszków zużywających ostatnie krople drogocennej cieczy do podlewania ogródków. A przecież tuż obok bez przeszkód funkcjonują luksusowe hotele, których gigantyczne pola golfowe bynajmniej nie wyglądają na przesuszone.


17:15
Ewangelia Eureki

73' 2018 USA reżyseria: Michael Palmieri, Donal Mosher zdjęcia: Michael Palmieri montaż: Michael Palmieri produkcja: Wishbone Films

Eureka Springs w Arkansas ze swoimi ledwie dwoma tysiącami mieszkańców może się pochwalić leczniczymi wodami, wielkim posągiem Chrystusa, pełnymi rozmachu widowiskami pasyjnymi i chrześcijańskimi drag shows. Niedługo mieszkańcy głosować będą nad wprowadzeniem prawa z pewnością nie zrodzonego z ducha pogodnej tolerancji. Można by się więc spodziewać, że Palmieri i Mosher zbudują swój film na kontrastach. Nic bardziej mylnego – publiczność obu spektakli trudno rozróżnić, a pełna wrogości polaryzacja wydaje się dalekim światem wielkiej polityki, którą według Pisma z religią mieszał Judasz, nie Jezus, jak w filmie zauważa właściciel sklepu z dewocjonaliami. Ten spektakularny, zabawny, ale i pełen empatii film o miłości, wierze i prawach człowieka przekonuje, że dusza Ameryki nie jest jeszcze stracona.
Trailer


19:00 Dwa uroczyste słowa z okazji 15 lecia Stowarzyszenia Homo Faber – Sala Kinowa21:00 After party festiwalowe w Piwnicach Centrum Kultury 
29 marca 2020 NIEDZIELA


12:00 – 15:00
Warsztat: Tworzenie niewykluczających treści - jak język kształtuje rzeczywistość i jak mówić do wszystkich?

Prowadzenie: Margaret Amaka Ohia-Nowak
Miejsce: Sala Kinowa CK
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy.

Zagadnienia:
Opozycja Swój-Obcy w języku.
Metafory wykluczające (krytyczne podejście do języka).
Czy liczą się tylko intencje mojej wypowiedzi?
Jak mówić, żeby nie używać stereotypów?


***** LINK DO ZAPISÓW *****15:30
Jazda obowiązkowa

71' 2018 Polska, Ukraina reżyseria: Ewa Kochańska zdjęcia: Jegor Jefimov montaż: Piasek & Wójcik produkcja: SQUARE Film Studio

Ukraińska rodzina w Polsce - wysoka cena sukcesu w nowej ojczyźnie. Marina nie chce wracać na Ukrainę – dla jej rodziny Warszawa oznacza świat całkiem nowych możliwości. Marina zamierza je w pełni wykorzystać, choćby za cenę ogromnych poświęceń. Nie tylko swoich. Misję odniesienia w nowej ojczyźnie sukcesu ma wypełnić jej dziesięcioletnia córka, Julia, poprzez karierę w łyżwiarstwie figurowym. Aby zapewnić sobie udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, Julia wstaje codziennie o piątej rano – musi przecież pogodzić szkołę i treninig. Portret rodzinny, jaki w swoim znakomitym obserwacyjnym dokumencie maluje Ewa Kochańska, jest jednak i bardziej złożony, i bardziej subtelny. Nie pozostawia wątpliwości, że choć presja i wyzwania wydają się nieznośnie przeciążać relację matki i córki, jej niezachwianą podstawą pozostaje ich miłość.
Trailer17:00
Mali Niemcy 

90' 2019 Niemcy, Austria reżyseria: Frank Geiger, Mohammad Farokhmanesh zdjęcia: Marcus Winterbauer montaż: Andrew Bird, Habiba Laout, Frank Geiger produkcja: Little Dream Entertainment, Brave New Work

Animowany dokument o losach dzieci niemieckich neonazistów. Jak wygląda życie dzieci od najmłodszych lat wychowywanych w pogardzie do wszystkiego co „obce”? I kim takie dzieci staną się, kiedy dorosną? Wstrząsający film Franka Geigera i Mohammada Farokhanesha przybliża losy dzieci wychowywanych w środowisku niemieckich neofaszystów. Niemal od urodzenia faszerowanych sloganami o czystości rasy, pozbawionych kontaktu z inaczej myślącymi ludźmi, karmionych nienawiścią i pogardą dla nie-Aryjczyków. Animacjom ukazującym, jak skrajna ideologia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i jak niebezpieczna jest decyzja tych, którzy zechcą opuścić krąg jej wyznawców, towarzyszą kręcone ukrytą kamerą ujęcia z wakacyjnych obozów, na których dzieciom wpaja się ideologię krwi i rasy. Nie mniej przerażająco brzmią w tym kontekście włączone do filmu wywiady z czołowymi działaczami Pegidy, wypowiadającymi się na temat wychowania i preferowanego modelu niemieckiej rodziny.
Trailer18:45
Czarna owca

27' 2018 Wielka Brytania reżyseria: Ed Perkins zdjęcia: Michael Paleodimos produkcja: Lightbox

Żeby przetrwać czarnoskóry chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami.
Kiedy w okolicy dochodzi do zabójstwa czarnoskórego chłopca, rodzina Walkerów wyprowadza się z Londynu szukając azylu na przedmieściach. Tyle, że przeprowadzka nie przynosi spodziewanych rezultatów. Nastoletni Cornelius w nowym miejscu zamieszkania również doświadcza przemocy - tym razem motywowanej rasowo. Żeby przerwać chłopiec postanawia zaprzyjaźnić się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara.
Trailer19:30
Nowaja

75' 2018 Rosja reżyseria: Askold Kurow zdjęcia: Askold Kurow montaż: Kirył Sacharnow produkcja: Askold Kurow
Jak wygląda od kuchni praca dziennikarzy słynnej niezależnej rosyjskiej gazety?

Askold Kurow, autor „Procesu” poświęconego postaci Ołeha Sencowa, w swoim najnowszym filmie znów porusza niewygodne dla kremlowskich władz tematy. „Nowaja Gazieta” to legenda niezależnego rosyjskiego dziennikarstwa. Od 2000 roku aż sześcioro jej dziennikarzy przypłaciło życiem bezkompromisowość w dążeniu do ujawniania prawdy o putinowskiej Rosji. Reżyser śledzi gorączkowy proces powstawania kolejnych numerów gazety, rejestruje chwile załamania i euforii, imprezy i konflikty. Pokazuje, jak dziennikarska solidarność ratuje życie jednego ze wspólpracowników „Nowej”, zagrożonego deportacją do Uzbekistanu, gdzie grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Wbrew pozorom, jeden z ostatnich bastionów wolnego słowa w Rosji to miejsce tętniące życiem, w którym mimo ciągłego zagrożenia często słychać śmiech.
Trailer
Festiwal został dofiansnowany ze środków Urzędu Miasta Lublin w ramach konkursu "Miasto Kultury 2020"