Strona główna > Projekty > Projekty > Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Bookmark and Share

18. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Marta Sienkiewicz (2020-02-27)

FESTIWAL FILMOWY WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

20 – 23 SIERPNIA 2020
 

!!! DOROSŁY !!! PEŁNOLETNI !!! WSZYSTKOMOGĄCY !!!

Wspólnie z Centrum Kultury w Lublinie zapraszamy Was na 18 edycję Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Co szykujemy?

*** Największy festiwal filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym setki tysięcy widzów w całej Polsce.
*** Jedyna okazja do obejrzenia najnowszych i naprawdę najlepszych (w tym roku też oscarowych!) dokumentów o współczesnym świecie.
*** Dokumenty, animacje, filmy krótkometrażowe, pełne metraże.
*** Debaty eksperckie i niespodzianki ;)
 

Miejsce: Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
Wstęp bezpłatny.


PROGRAM


 20 sierpnia 2020 CZWARTEK
 
 

20:00
Film otwarcia - Bo nie wiedzą co czynią

91' 2019 USA reżyseria: Daniel Karslake zdjęcia: Amy Bronson, Douglas H. Candler montaż: Nancy Kennedy produkcja: Daniel Karslake, Sheri Heitker, Barbara Simon
Napisy ENG/PL
 
W czerwcu 2015 roku Sąd Najwyższy USA uznał legalność małżeństw jednopłciowych. Decyzja ta wywołała euforię w środowiskach obrońców praw człowieka, ale jednocześnie spowodowała liczne kontrreakcje ze strony wielu organizacji religijnych. Wzmogły one swoje homofobiczne działania, nasiliła się też w Stanach Zjednoczonych „mowa nienawiści”, którą posługują się kaznodzieje rozmaitych wyznań. To historyczne wydarzenie jest punktem wyjścia dokumentu Daniela G. Karslake’a. Reżyser przeprowadził rozmowy z czterema rodzinami, w których religia odgrywa istotną rolę. We wszystkich tych familiach jedno z dzieci „wyszło z szafy” jako osoba nieheteronormatywna. Jaka była reakcja krewnych? Jak potoczyły się losy „odmieńców”?
Trailer21 sierpnia 2020 PIĄTEK


10:00 – 13:00
Warsztat: Tworzenie niewykluczających treści - jak język kształtuje rzeczywistość i jak mówić do wszystkich?


O czym będziemy mówić:
- Opozycja Swój-Obcy w języku;
- Metafory wykluczające (krytyczne podejście do języka)
- Czy liczą się tylko intencje mojej wypowiedzi?
- Jak mówić, żeby nie używać stereotypów?

Prowadzenie: Margaret Amaka Ohia-Nowak
Miejsce: podamy wkrótce
Udział w warsztacie jest bezpłatny.

LINK DO ZAPISÓW: https://tiny.pl/tb7x7

 
18:00 
Debata "Substancje psychodeliczne - potencjał terapeutyczny, a prawo polskie i międzynarodowe"

Sposób postrzegania i stan wiedzy na temat substancji psychodelicznych ulegają zmianie, mówi się, że przezywają swój renesans. To w sferze mody. Ale coraz więcej dyskutuje się o ich terapeutycznym potencjale i szansach na leczenie z udziałem psychodelików. Na świecie prowadzone są badania nad ich zastosowaniem w terapii, w tym w leczeniu zespołu stresu pourazowego, czy depresji. W Polsce jesienią 2019 roku powstało Polskie Towarzystwo Psychodeliczne, wcześniej pojawiła się książka Macieja Lorenca „Czy psychodeliki uratują świat?". Co naprawdę wiemy o substancjach psychodelicznych, jakie są ich rodzaje i skąd pochodzą? Jak duży jest potencjał tych substancji? Czy stanowią nadzieję dla chorych? Czy prawo krajowe i międzynarodowe nadąża za zmianami w ich postrzeganiu?
O tym wszystkim porozmawiamy podczas spotkania z gośćmi.
 
Magdalena Dąbkowska - ekspertka polityki narkotykowej.
Związana z Międzynarodowym Programem Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations (od 2008 roku), w ciągu ostatniej dekady współpracowała też z szeregiem organizacji krajowych np. Helsińską Fundacją Praw Człowieka i międzynarodowych, np. AFEW International. Absolwentka Drug Policy Seminar Series Polskiej Akademii Nauk (2011) i Drug Policy and Human Rights Course podczas Central European Summer University w Budapeszcie (2013). Członkini założycielka Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.
 
 
Ida Kłębukowska - absolwentka wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, specjalistka psychiatra. Koordynuje pracę zespołu interdyscyplinarnego w Ośrodku Wczesnej Interwencji i Koordynacji Opieki In Corde w Lublinie oferującym kompleksową opiekę terapeutyczną i psychiatryczną dla pacjentów z tzw. podwójną diagnozą (u których stwierdzono jednoczesne występowanie zaburzenia psychicznego oraz uzależnienia od substancji psychoaktywnych, alkoholu, hazardu czy np pornografii) i ich rodzin. Entuzjastka modelu leczenia psychiatrycznego opartego na metodzie Otwartego Dialogu tj z wykorzystaniem sieci rodzinnej i społecznej osób doświadczających kryzysu psychicznego , w ramach pracy w Poradni Zdrowia Psychicznego i Zespołu Leczenia Środowiskowego Ex Cordis oraz Zespołu Leczenia Środowiskowego w Nałęczowie. Wolontariuszka w Polskim Towarzystwie Psychodelicznym i w MIND- European Foundation for Psychedelic Science. Od wielu lat obserwuje postępy w badaniach dotyczący potencjalnego wykorzystania substancji psychodelicznych w kompleksowym leczeniu psychiatrycznym, ze szczególnym uwzgędnieniem terapii uzależnień i terapii traumy.

Prowadzenie: Marta Sienkiewicz
Spotkanie w języku polskim, z tłumaczeniem na polski język migowy.
Miejsce: Wirydarz Centrum Kultury
 


20:00
Wyzwolenie
87' 2018 USA reżyseria: Luc Côté zdjęcia: Luc Côté montaż: Luc Côté produkcja: Les Films Adobe International
Napisy ENG/PL
 
Miliony weteranów amerykańskich wojen płacą za nie na co dzień niezwykle wysoką cenę. Głębokich psychicznych ran nie są z reguły w stanie wyleczyć przypisywanymi im na potęgę farmaceutykami, a nawet tradycyjną psychoterapią. Matt i Mike, bohaterowie “Wyzwolenia”, sięgną więc do tradycji znacznie starszej – do amazońskiego rytuału ayahuaski. Filmowy emocjonalny roller-coster nie kończy się jednak wraz z przełomem wywołanym ich psychodeliczną podróżą. Droga do nowego życia po wojennej traumie nie jest prosta – muszą ją przejść także ich rodziny. Opowiadając niezwykle poruszającą ludzką historię, twórcy filmu eksponują rażącą niesprawiedliwość – tym, których wysyła się na front i daje władzę zabijania, odmawia się później nawet władzy nad własnymi ciałami, zabraniając stosowania terapii, która mogłaby przynieść im wyzwolenie.
Trailer
22 sierpnia 2020 SOBOTA


10:00 – 13:00
Warsztat: Przemoc rówieśnicza - jak pracować w środowisku szkolnym? Dobre praktyki, porady i nasze doświadczenia.

O czym będziemy mówić?
- Jak diagnozować sytuację przemocową w szkole?
- Jak rozmawiać ze sprawcą przemocy?
- W jaki sposób unikać eskalacji przemocy w szkolnej grupie rówieśniczej?

Prowadzenie: Anna Dąbrowska
Miejsce: podamy wkrótce
Udział w warsztacie jest bezpłatny.

LINK DO ZAPISÓW: https://tiny.pl/tb7xq

20:00 
Ewangelia Eureki
73' 2018 USA reżyseria: Michael Palmieri, Donal Mosher zdjęcia: Michael Palmieri montaż: Michael Palmieri produkcja: Wishbone Films
 
Eureka Springs w Arkansas ze swoimi ledwie dwoma tysiącami mieszkańców może się pochwalić leczniczymi wodami, wielkim posągiem Chrystusa, pełnymi rozmachu widowiskami pasyjnymi i chrześcijańskimi drag shows. Niedługo mieszkańcy głosować będą nad wprowadzeniem prawa z pewnością nie zrodzonego z ducha pogodnej tolerancji. Można by się więc spodziewać, że Palmieri i Mosher zbudują swój film na kontrastach. Nic bardziej mylnego – publiczność obu spektakli trudno rozróżnić, a pełna wrogości polaryzacja wydaje się dalekim światem wielkiej polityki, którą według Pisma z religią mieszał Judasz, nie Jezus, jak w filmie zauważa właściciel sklepu z dewocjonaliami. Ten spektakularny, zabawny, ale i pełen empatii film o miłości, wierze i prawach człowieka przekonuje, że dusza Ameryki nie jest jeszcze stracona.
Trailer
 
23 sierpnia 2020 NIEDZIELA


20:00
Mali Niemcy 

90' 2019 Niemcy, Austria reżyseria: Frank Geiger, Mohammad Farokhmanesh zdjęcia: Marcus Winterbauer montaż: Andrew Bird, Habiba Laout, Frank Geiger produkcja: Little Dream Entertainment, Brave New Work
 
Animowany dokument o losach dzieci niemieckich neonazistów. Jak wygląda życie dzieci od najmłodszych lat wychowywanych w pogardzie do wszystkiego co „obce”? I kim takie dzieci staną się, kiedy dorosną? Wstrząsający film Franka Geigera i Mohammada Farokhanesha przybliża losy dzieci wychowywanych w środowisku niemieckich neofaszystów. Niemal od urodzenia faszerowanych sloganami o czystości rasy, pozbawionych kontaktu z inaczej myślącymi ludźmi, karmionych nienawiścią i pogardą dla nie-Aryjczyków. Animacjom ukazującym, jak skrajna ideologia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i jak niebezpieczna jest decyzja tych, którzy zechcą opuścić krąg jej wyznawców, towarzyszą kręcone ukrytą kamerą ujęcia z wakacyjnych obozów, na których dzieciom wpaja się ideologię krwi i rasy. Nie mniej przerażająco brzmią w tym kontekście włączone do filmu wywiady z czołowymi działaczami Pegidy, wypowiadającymi się na temat wychowania i preferowanego modelu niemieckiej rodziny.
Trailer


Festiwal został dofiansnowany ze środków Urzędu Miasta Lublin w ramach konkursu "Miasto Kultury 2020".