instagram facebook BIP

Granica polsko – białoruska

Od 26 sierpnia 2021 roku roku pomagamy uchodźcom i uchodźczyniom na granicy z Białorusią.
Wraz z kilkunastoma organizacjami tworzyliśmy (do marca 2022 roku) GRUPĘ GRANICA, nieformalną sieć, w ramach której prowadzimy kilka rodzajów działań:

  • pomoc humanitarną,
  • pomoc prawną,
  • monitoring,
  • pomoc psychologiczną,
  • działania informacyjne

DZIAŁANIA HUMANITARNE

Spotkanym w lesie uchodźcom i uchodźczyniom udzielaliśmy pełnego wsparcia humanitarnego  – dostarczaliśmy jedzenie, picie, ciepłe ubrania (w tym buty, kurtki, śpiwory – wszystko pochodzi ze zbiórek publicznych).

DZIAŁANIA PRAWNE

Wsparcie prawne obejmowało zarówno pomoc osobom na granicy (pełnomocnictwa, wsparcie w procedurze, etc.) oraz osobom w otwartych i zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców na terenie Polski.

W naszych działaniach wspierali nas aktywistki i aktywiści, których szkoliliśmy i zapraszaliśmy do współpracy wolontariackiej oraz mieszkanki i mieszkańcy zarówno strefy stanu wyjątkowego, jak i miejscowości znajdujących się tuż przy strefie.

DZIAŁANIA EDUKACYJNE

Nadal staramy się docierać z informacjami do władz, polityków, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, mediów, by przekazywać najświeższe, konkretne dane dotyczące łamania praw człowieka przez polskie państwo na granicy.

Rozmawialiśmy z ludźmi – lokalnymi mieszkańcami strefy przygranicznej. Informowaliśmy, że pomaganie jest legalne, nawet jeśli osoba nie ma udokumentowanego statusu pobytowego.

Od 23 sierpnia do połowy października 2021 roku wolontariuszki skupione wokół Grupy Granica pracując na pograniczu, odwiedziły 100 miejscowości. Ponad 1000 razy podejmowały rozmowy z lokalnymi mieszkańcami na temat kryzysu uchodźczego na polsko-białoruskiej granicy, odpowiedział na tysiące pytań – od tych o procedurę uchodźczą aż po te związane z pomocą.

Akcje informacyjne kontynuowaliśmy w postaci spotkań z mieszkańcami w domach kultury, świetlicach, remizach (część działań miała charakter door-to-door i została sfinansowane z Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca). Nasze działania zawsze mieszczą się w granicach prawa, nawet jeśli z tym prawem się nie zgadzamy. Nie przebywaliśmy w strefie zakazanej.

Grupę Granica tworzą:

?Nomada Stowarzyszenie
?Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
?Polskie Forum Migracyjne
?Helsińska Fundacja Praw Człowieka
?Salam Lab
?Dom Otwarty
?Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć
?Chlebem i Solą
?uchodźcy.info
?RATS Agency
?Fundacja Kuchnia Konfliktu
?Strefa WolnoSłowa
?Przystanek „Świetlica” dla dzieci uchodźców
? Stowarzyszenie Egala
+ niezależni aktywiści, niezależne aktywistki, mieszkanki i mieszkańcy