8 788 — tyle w roku akademickim 2023/24 studiowało na lubelskich uczelniach osób z zagranicy! A jeszcze niedawno, w nie tak bardzo odległej galaktyce, w 2008 roku, było ich niecałe 900. To wtedy HF rozpoczął swoje działania pod szyldem „Witamy w Lublinie”. Dziś umiędzynarodowienie uczelni uplasowało miasto w ścisłej czołówce w Polsce. Tym bardziej warto mówić o tym i w kontekście szans, i w kontekście wyzwań. Dlatego do baobabu zaprosiliśmy osoby z uniwersytetów i szkół wyższych na co dzień pracujące z międzynarodowymi studentami na pogadanie.
Jak łączyć wysiłki? Jak wspierać nowe, młode osoby w mieście? Jak przeciwdziałać wykluczeniu? Jak reagować na sytuacje kryzysowe? Jak włączać i budować więzi z miastem i jego mieszkańcami? Jak wykorzystywać Baobab do tworzenia nowych rozwiązań? Jak łączyć potencjały? — to tylko część z tematów naszego wczorajszego spotkania. Pierwszego z wielu.
Od czasu wspomnianego 2008 roku bardzo wiele się zmieniło nie tylko w statystykach: zmieniły się kraje przyjazdów, rozwinęły nowe kierunki; same uczelnie rozwinęły działania wspierające recepcję osób oferując cały wachlarz aktywności "oprowadzania po domu". Czas na kolejny krok - linkowanie ludzi z miastem, budowanie więzi z mieszkańcami, tworzenie przestrzeni do własnej aktywności społecznej - i tu pojawia się Baobab, i jako miejsce, i jak sieć.
Czujemy, że to początek wspaniałej kooperatywy!