Komu pomagamy? Czy wszystkim migrantom?
Nie. Założeniem podstawowym patronatu społecznego jest pomoc uchodźcom i innym osobom, które były zmuszone do ucieczki ze swojego kraju z obawy o własne życie i zdrowie. Nie wymagamy jednak by były to osoby, które posiadają oficjalny status uchodźcy. Wspieramy także osoby np. uciekające przed wojną z Ukrainy.
Ważne by każda wspierana osoba miała prawo do legalnego pobytu w Polsce.
Wspieramy osoby, które nie mówią jeszcze po polsku i nie mają zorganizowanej sieci wsparcia. Muszą też zadeklarować chęć zostania w Polsce na dłużej.
Jak mogę dołączyć?
Dokładnie przeczytaj zamieszczone na naszej stronie informacje. Przemyśl, czy masz ochotę włączać się w taką formę pomocy osobom z doświadczeniem uchodźctwa. Sprawdź czy masz wokół siebie kilka osób, które do Ciebie dołącza. Jeśli odpowiadasz na wszystkie pytania „tak” zgłoś się do nas z chęcią dołączenia do programu (dane poniżej).
Czy mogę być jedyną osobą pomagającą czy muszę być w grupie?
W grupie siła! Model zakłada pomoc skoordynowaną w kilkuosobowej, zazwyczaj 5-osobowej grupie. Jeśli jej nie masz pomożemy dołączyć Ci w formującej się grupie.
Dlaczego to musi być grupa a nie jednoosobowa pomoc?
Pomoc w skoordynowanej grupie jest łatwiejsza i efektywniejsza. Zmniejsza ryzyko nieoczekiwanego zakończenia pomocy. Osoby należące do grupy patronackiej mogą dzielić się zadaniami wedle ich możliwości.
Jeśli jednak chcesz pomagać w pojedynkę - absolutnie do tego nie zniechęcamy, ale nie w tym modelu.
Czy mogę dołączyć do już istniejącej grupy?
Tak. Pomożemy Ci w tym.
Jeśli w momencie Twojego zgłoszenia formuje się już jakaś grupa, która przystąpi do programu ale brakuje jej jeszcze ogniwa - poznamy Was!
Czy muszę mieć wkład finansowy?
Model zakłada wsparcie finansowe lub jego ekwiwalent w wysokości ok. 50 zł tygodniowo. Jadnak wkład w grupie nie musi być równy. Jeśli w Twojej grupie jest ktoś kto woli pomóc finansowo ponieważ nie ma czasu na inne aktywności, a Ty preferujesz różne wspólne aktywności i wsparcie, możecie w ten sposób podzielić zadaniami. Pomożemy w tym!
Ile trwa program?
Zazwyczaj rok, ale w naszym teście 6 miesięcy.
Czy mogę zrezygnować w trakcie?
Dołożymy wszelkich starań żeby tak się nie stało. Przed rozpoczęciem współpracy będziesz mieć szansę na zadanie wszystkich pytań. Porozmawiamy też o ewentualnych ryzykach, możliwych scenariuszach, tak aby decyzja o dołączeniu do programu była świadoma i odpowiedzialna. Jeśli natomiast wydarzy się coś niezależnego od Ciebie co rzeczywiście uniemożliwi Ci dalszy udział, nie będziemy Cię zmuszać 🙂
Czy przedtem ktoś przygotuje mnie do pracy przy tym modelu?
Jasne! Przed rozpoczęciem współpracy zapewniamy merytoryczne przygotowanie do tego procesu. Zapewnimy też możliwość zadawania pytań, postaramy się odpowiedzieć na wszystkie. Jesteśmy także do dyspozycji w trakcie trwania współpracy. Pomożemy przy dylematach lub ewentualnych problemach.
Czy mogę być patronem społecznym jeśli znam tylko polski język?
Tak, idea patronatu społecznego zakłada, że uchodźca w celu integracji, uczy się języka polskiego. Ważne by w grupie patronackiej była inna osoba, która zna język, w którym można komunikować się ze wspieraną osobą.
Przed poznaniem osoby, którą będziesz wspierać, będziemy wiedzieli w jakim języku się porozumiewa i damy Ci o tym znać. Możesz zaangażować się akurat w te aktywności, które nie będą wymagały znajomości języka obcego na zaawansowanym poziomie.
Czy na spotkanie z uchodźcą mogę zabrać osobę, która nie jest w grupie patronackiej i uchodźca jeszcze jej nie zna (mama, kolega z pracy, sąsiadka, przyjaciele)?
Tak, możesz zabrać ze sobą kogoś bliskiego, kto nie jest w grupie patronackiej. To okazja do tego, aby bliska Ci osoba poznała działanie patronatu społecznego. Możliwe, że zechce dołączyć do Twojej grupy lub sama taką w przyszłości zawiąże.
Co mam zrobić jeśli nie będę mógł się spotkać z uchodźcą w wyznaczonym i zaplanowanym terminie?
Skontaktuj się jak najszybciej z nią/nim a jak się nie uda to z koordynatorką projektu. Ustalicie nowy termin.
Czy mogę w trakcie trwania projektu zrezygnować z uczestnictwa?
Wzięcie udziału w patronacie społecznym to nie decyzja na całe życie, a zaledwie pół roku. Jednak z perspektywy uchodźcy, reszty grupy patronackiej i organizacji wspierającej to spore wyzwanie. Trzeba od nowa zaplanować działania, podzielić się obowiązkami. Dlatego warto przed deklaracją o wejściu w grupę patronacka dobrze przemyśleć swoje możliwości, chęci, zasoby.
Oczywiście w przypadku nagłej i trudnej sytuacji, patron może zrezygnować z uczestnictwa w projekcie z dwutygodniowym wyprzedzeniem ujętym w umowie wolontariackiej.
Czy mogę samodzielnie ustalać sposób kontaktu z uchodźcą, czy ktoś to będzie nadzorować/raportować?
Spotkania w ramach patronatu społecznego między patronami a uchodźcami zostaną ustalone między stronami w formie harmonogramu nad którym będą czuwać koordynatorki z organizacji wspierającej ten proces. Nie ma jednego klucza: są grupy oparte na bliskich relacjach, a są takie, które realizują ściśle ustalony plan.
Czy mogę zostać patronem społecznym jeśli nie mieszkam w Lublinie?
Oczywiście, że tak, ale tylko jeśli mieszkasz na terenie województwa lubelskiego. Patronat zakłada regularne spotkania na żywo, więc dojazdy obły by okazać się z czasem zbyt dużą barierą do pokonania.
Czy mogę zostać patronem społecznym jeśli sam chcę dołączyć a nie znam nikogo kto też by chciał się w to zaangażować?
Tak, masz możliwość do dołączenia do nowo powstającej grupy patronackiej.
Jakie są przeciwwskazania do zostania patronem społecznym?
Kluczowe są dwie kwestie. Pierwsza to założenie, że to aktywność zaplanowana na wiele miesięcy do przodu, więc ważna jest życiowa stabilizacja. Odpadają więc np. spontaniczne wyjazdy w 3-miesieczna podróż po krajach Azji Środkowej.
Drugie przeciwwskazaniem jest poczucie, że „wiem lepiej czego potrzebuje wspierana osoba”. Jeśli uważasz, że wiesz lepiej - to to nie jest zadanie dla Ciebie. Budujemy patronat na zasadach dobrych relacji i dbania o potrzeby osoby wspieranej (a nie nasze).
Czy mogę zabrać uchodźcę na wycieczkę w kraju lub poza krajem?
Wszystkie aktywności z udziałem uchodźcy i patronów społecznych będą ustalane z koordynatorami projektu. Będzie to jak najbardziej pożądane, gdy jako patron przejmiesz inicjatywę. Pomysł na wycieczkę może wypalić jeśli tylko wszystkie strony projektu zatwierdza jej szczegóły i będą możliwe prawnie (np. kwestie wiz).
Z kim będę się mógł skontaktować w trakcie trwania projektu i kto będzie się kontaktował ze mną oraz w jakie dni tygodnia i godziny może to nastąpić?
Ze strony organizacji wyznaczone są konkretne osoby odpowiedzialne za kontakt z patronami. Otrzymasz do nich numer telefonu oraz adres mailowy. One również w razie potrzeby skontaktują się z Tobą, ale nie musisz się obawiać o spam z ich strony.
Czy jeśli moja sytuacja życiowa w trakcie trwania projektu ulegnie zmianie np. nie będę mógł dalej wspierać finansowo uchodźcę (jedzenie, obiady, zakupy, określony datek), to czy mogę dalej być w patronacie społecznym?
W takiej sytuacji, prosze skontaktuj się z koordynatorkami. Z pewnością wspólnie znajdziemy rozwiązanie tej sytuacji odpowiadające wszystkim stronom.
Czy muszę być po jakimś kursie lub mieć konkretne zaświadczenie, że mogę dołączyć do patronatu społecznego?
Nie, nie musisz mieć certyfikatów, doświadczeń ani dyplomów. Najważniejsze są Twoje chęci do działania i nastawienie, w reszcie spraw Cię wesprzemy. Każda grupa patronacka przechodzi obowiązkowe szkolenie z zasad pracy, oraz jest wspierana innymi warsztatami, materiałami by jak najlepiej orientować się w zadaniach, a także rozwija swoją wiedzę na temat np. kraju pochodzenia wspieranej osoby.
Czy mogę wymienić się uchodźcą z inną grupą patronacką?
Nie, ponieważ uchodźcy jak i patroni to ludzie, którzy mają emocje oraz swój bagaż doświadczeń. Przed rozpoczęciem projektu koordynatorzy łączą uchodźcę z grupą patronacką na podstawie zbliżonych preferencji oraz określonych cech uchodźcy jak i patronów (np. matkę z dzieckiem z innymi matkami). W przypadku wystąpienia konfliktów, prosimy skontaktować się z koordynatorami projektu.
Czy patroni społeczni i uchodźcy z różnych grup mogą widywać się razem i organizować wspólnie spotkania?
Tak, jak najbardziej. W harmonogramie wydarzeń uwzględniamy takie spotkania.
Czy można zaprzyjaźnić się z uchodźcą?
Tak, po zakończeniu patronatu społecznego, patroni mogą widywać się wspólnie z uchodźcą i utrzymywać przyjacielskie kontakty.
Czego potrzebuje, żeby dołączyć do grupy patronackiej? Dyspozycyjności 1-3 godzin tygodniowo, chęci integracji z konkretnym uchodźcą i pokazania mu Lublina i Lubelszczyzny taką jak Ty ją widzisz, zaangażowania w fajną inicjatywę, kilku osób wokół Ciebie, które wejdą na całego w ten projekt, zasobów finansowych w kwocie ok. 500 zł miesięcznie lub jej ekwiwalentu w formie jedzenia, pokoju, rzeczy materialnych, ciepłych obiadów, itp.
Czy jeśli nie mam polskiego obywatelstwa, to czy mogę zostać patronem społecznym?
Tak, jeśli mieszkasz już od kilku lat w Polsce, czujesz się zintegrowany z lokalną społecznością, płynnie mówisz i piszesz w języku polskim oraz jesteś gotowy do wzięcia udziału w tym projekcie. 4 x na TAK.
Co mogę zrobić jeśli mam konflikt z uchodźcą?
Jeśli potrzebujesz wsparcia, bo pomiędzy Tobą a uchodźcą wystąpił konflikt, skontaktuj się jak najszybciej z koordynatorką projektu. Ona pomoże Wam nawiązać dialog i stworzy bezpieczną przestrzeń do dyskusji, aby każda ze stron mogła się wypowiedzieć i zostać usłyszana.
Czy muszę mieć jakieś konkretne zainteresowania, żeby wspólnie spędzać czas z uchodźcą?
Nie, nie musisz. Najważniejsze jest Twoje zaangażowanie we wsparciu uchodźcy oraz chęć spędzania z tą osobą czasu, w taki sposób, który daje Wam radość. Jeśli dotychczas nie miałeś żadnych zainteresowań, to być może rozwiniesz je wraz ze wspieraną osobą.
DLA MIGRANTÓW
Czy muszę mieć oficjalny status uchodźcy?
Nie, może być jakąkolwiek inną formą ochrony międzynarodowej. Ważne by mieć prawo legalnego pobytu w Polsce.
Czy mogę zgłosić się do programu jak nie wiem jak długo zostanę w Polsce?
Nie, ponieważ wsparcie polega na zbudowanie wokół ciebie wspólnoty ludzi, którzy chcą przed dłuższy czas wolontariacko ci pomóc, więc ważne by ten proces był długofalowy. Celem patronatu społecznego jest jak najlepszą integracją ze społeczeństwem polskim, a nie doraźna, chwilowa pomoc.