Światowa idea kompleksowego wsparcia osób z doświadczeniem uchodźctwa.
Co oznacza termin „community sponsorship” (oprac. na podstawie materiałów Pathways International)
Programy, w których jednostki lub grupy dostarczają wsparcia finansowego, emocjonalnego i praktycznego w celu przyjęcia i integracji osób uchodźczych.
Holistyczny i multisektorowy model na linii: jednostki i grupy obywateli - instytucje i organizacje lokalne - instytucje rządowe/władze centralne.
Model nie wyręcza zadań państwa – ma je uzupełniać dostarczając jednocześnie dodatkowego mechanizmu służącemu ochronie i integracji osób uchodźczych.
CS okazałsię skutecznym narzędziemużywanympodczas kryzysówhumanitarnych. Model namedsponsorship - w którym „sponsorzy” identyfikują osoby, które chcieliby powitać - okazał się kluczowy w mobilizowaniu społeczności wobec ruchów ludności z terenów objętymi konfliktami zbrojnymi (np. Ukraina, Syria, Afganistan).
Sponsoring społeczny to termin używany na całym świecie, w tym w materiałach Globalnej Inicjatywy Sponsorowania Uchodźców. Opisuje programy, które umożliwiają grupom osób zobowiązanie się do wspierania początkowego przyjmowania i integracji uchodźców przybywających do ich społeczności w drodze przesiedleń i ścieżek uzupełniających.
Organizacje lub grupy obywateli zobowiązują się do zapewnienia wsparcia (emocjonalnego, finansowego i praktycznego) przez określony czas, aby pomóc uchodźcom dostosować się do życia w nowym kraju. W wielu krajach jest to kontekstualizowane lokalnie za pomocą unikalnego terminu (na przykład „sponsoring prywatny” w Kanadzie).
Sukcesprogramóww Kanadzie - lidera i prekursora modelu -ponad 350,000osóbuchodźczychprzyjętych od lat 70tych.
Większość pozostałych programów opracowana dość niedawno w odpowiedzi na kryzys w Syrii, wojnę w Ukrainie i jako zobowiązania wynikające z Globalnego Paktu w sprawie Uchodźców.
Ponad700,000 osób uchodźczych zostało objętych programami typu communitysponsorship w różnych krajach świata.
Programy wdrażane są między innymi w USA, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, czy Argentynie.
Na poziomie UE, Nowy Pakt ds AzyluiMigracjiwezwał Państwa Członkowskie do wprowadzenia programów typu communitysponsorship, przy wsparciu Agencji Unii Europejskiej ds Azylu (EUAA) oraz możliwości finansowania z UE.
Korzyścipłynące z modelu
Dodatkowymechanizmochronyosóbuchodźczych, wg. dostępnychdanychwpływapozytywnienaintegracjęosóbuchodźczych w nowychspołecznościach.
W swoimzałożeniu, CS promujewspółpracęisieciowaniemiędzyróżnymisektorami/ aktoramiżycia społecznego.
Wzmacnianesątakżelokalnespołeczności, którełącząsię we wspólnychprzedsięwzięciachintegracyjnych.
Model promujepostawywłączająceiinkluzywnew społecznościachobjętymiprogramamitypu CS. Częstodoświadczeniesatysfakcjonującedlaobustron – osobygoszczonejigoszczącej.
W środowiskumiędzynarodowym, CS jest częstowidzianejakonowerozwiązanieistniejącego problem (czylimałejdostępnościmechanizmówochronymiędzynarodowejdlaosób, które ich potrzebują). W ostatnichlatach, model cieszysiędużymzainteresowaniem, co odzwierciedlone jest także w międzynarodowychzobowiązaniachidokumentach.
Jest to rozwiązaniepodejmowaneprzezrządynaszerokimspektrumpolitycznymod lewicy, przez centrum, po prawicę.
Strona powstała dzięki finansowaniu z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG