Zaczynamy cykl spotkań dla ciekawych. Pod lupę bierzemy Białoruś, Białorusinki i Białorusinów. Sami i same o sobie opowiedzą 🙂 Spotkania są bezpłatne, otwarte, zapraszamy serdecznie.
PLAN SPOTKAŃ
SIERPIEŃ
7 sierpnia, 18:00 - 19:30, Język białoruski - historia i współczesność, wykład
Był czas, kiedy język białoruski był zapisywany alfabetami: łacińskim, cyrylicą i arabskim - przez mieszkających na tych terenach Tatarów.
Wykład poprowadzi Sergiej Szwiec - student Wydziały Filologii UMCS.
LIPIEC
31 lipca, 18:00 - 19:30, warsztaty tradycyjnego białoruskiego tańca
Mistrzowski kurs tradycyjnych tańców białoruskich. Zapoznamy się z podstawowymi krokami dawnych tańców, takich jak lyavonikha.
Zajęcia poprowadzi Alesia Seraya - profesjonalna tancerka i choreografka, performerka pochodząca z Homla (Białoruś).
17 lipca, 18:00 - 19:30, "Białoruś - ostatnia dyktatura Europy", wykład
W tym roku mija 30 lat odkąd Aleksandr Łukaszenka objął władzę prezydencką w Białorusi. Jak to się stało, że wygrał wybory w 1994 roku i od tego czasu dyktatorską ręką rządzi europejskim państwem?
Wykład poprowadzi Danila Plisau - student Wydziału Politologii UMCS.
10 lipca, 18:00 - 19:30, warsztaty z linorytu
CZERWIEC
26 czerwca, 18:00 - 19:30, Somatic movement - praktyki ruchowe i taneczne.
Białoruska tancerka dzieli się swoją pasją
19 czerwca, 18:00 - 19:30, "Białorusini a Ukraińcy - o różnicach i podobieństwach"
Czym Białorusini różnią się od Ukraińców? W czym są podobni? Jak Białoruś i Ukraina, znajdując się tak blisko, okazały się w tak różnych miejscach po trzydziestu latach niepodległości? O tym wszystkim porozmawiamy na kolejnym spotkaniu o Białorusi.
Spotkanie poprowadzi Danila Plisau, student UMCS na kierunku Politologia (którego Państwo mogą kojarzyć z pierwszego, bardzo udanego spotkania z tego cyklu).
Spotkanie odbędzie się w języku polskim. jest otwarte, nie wymagane są zapisy.
MAJ
15 maja, 18.00 - 19.30 "Jacy są Białorusini/ki?"
Białorusini i Białorusinki zapraszają do poznania się bliżej. Jacy są Białorusini/ki? Jak postrzegają siebie i swój kraj? Rozmawiają po białorusku czy po rosyjsku? Dlaczego? Z czego się składa białoruska tożsamość? Opowiemy i zaprosimy do dyskusji.
Spotkanie poprowadzi Daniel Plisau, Białorusin, student Wydziału politologii UMCS, laureat rejonowego konkursu przedmiotowego z historii.
Spotkanie jest otwarte (bez zapisów) będzie prowadzone w języku polskim.
Сустрэча прадугледжвае прэзентацыю выключна складанай ідэнтычнасці беларусаў і яе развіцця праз генезіс нацыі і дзяржаўнасці. Асаблівую ўвагу звернем на нетыповыя ўмовы гэтых працэсаў і моўную сітуацыю. Мэта сустрэчы — растлумачыць спецыфіку Беларусі як краіны і грамадства, што не ўпісваюцца да шаблонных поглядаў.
22 maja, 17.00 - 20.00 "Białoruskie potrawy. Spotkanie kulinarne"
Zapraszamy do wspólnego ugotowania i próbowania białoruskich potraw: Bulbianiki (jakże bez ziemniaków!) oraz białoruski chłodnik (na pewno jest inny niż polski, czy jest równie dobry, będziecie mieli okazję sprawdzić!)
Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim, białoruskim, rosyjskim, angielskim
Obowiązują zapisy: FORMULARZ WKRÓTCE
29 maja, 18.00 - 19.30 "Rebozo. Białoruska tancerka dzieli się swoją pasją"
To troskliwy i uspokajający masaż płótnami, które pomogą zrelaksować ciało, zanurzyć umysł w stanie spokojnej przyjemności, uwolnić kontrolę i poczuć się jak dziecko otoczone bezpieczeństwem i miłością. Proces ten składa się z kilku etapów, z których każdy będzie wyjaśniony i zademonstrowany. Będziemy pracować w parach, dotykając się nawzajem. Będziemy również podnosić i kołysać różnymi częściami ciała na płótnach, dając im wsparcie.
Prosimy o zabranie ze sobą wygodnej, miękkiej odzieży. 2-3 długie szmatki (mogą to być chusty, szale, ręczniki), wodę lub ciepłą herbatę.
Prowadząca: Olesya Seraya (absolwentka Wyższej Szkoły Artystycznej w Homelu w Białorusi, profesjonalna choreografka, tancerka. Prezenterka praktyk taneczno-somatycznych, improwizacji kontaktowej oraz spotkań masażu).
Рэбоза. Гэта клапатлівы і заспакаяльны масаж тканінамі, які дапаможа разняволіць цела, пагрузіць розум у стан спакойнага задавальнення, адпусціць кантроль і адчуць сябе дзіцем, акружаным бяспекай і любоўю. Працэс складаецца з некалькіх этапаў, кожны з якіх я растлумачу і прадэманструю. Будзем працаваць у парах, дакранаючыся адзін да аднаго. Мы таксама будзем падымаць і разгойдваць розныя часткі цела на палотнах, даючы ім падтрымку. Вазьміце калі ласка з сабой зручную мяккую вопратку. 2-3 доўгія тканіны (гэта могуць быць хусткі, шалікі, рушнікі), ваду ці цёплую гарбату. Працягласьць - 2,5 гадзіны.
Projekt finansowany jest przez Miasto Lublin.