W ostatni weekend, na zaproszenie Stowarzyszenia IUSTICIA - Stowarzyszenie Sędziów Polskich, Anna Dąbrowska, Milena Kloczkowska i Beata Siemaszko (Fundacja No To Ci Pomogę) uczestniczyły w spotkaniu na temat aktualnej sytuacji uchodźców i uchodźczyń na polsko - białoruskiej granicy.
Anna Dąbrowska przygotowała wprowadzenie i chronologię kryzysu na granicy (od 2021 roku). Prezentacja zawierała daty, konkretne dane, liczby i fakty kolejno po sobie następujących wydarzeń.
Równolegle odnosiła się też do, wprowadzanych na przestrzeni kilku miesięcy, zmian prawnych oraz tego, jak wraz z ich egzekwowaniem zmieniała się sytuacja prawna aktywistów i aktywistek pomagających na granicy.
Beata Siemaszko dokonała analizy obecnej sytuacji na granicy, przedstawiła aktualne dane zarówno dotyczące uchodźców i uchodźczyń, ale też przykłady represji stosowanych wobec osób pomagających. Warto wspomnieć, że na polsko - białoruskiej granicy, w lasach, nadal ukrywają się ludzie, a praca osób pomagających nie została wstrzymana.
Milena Kloczkowska w swoim wystąpieniu odniosła się do sytuacji osób aktualnie przebywających w detencji (w ośrodkach strzeżonych), z którymi mamy kontakt w ramach świadczenia bezpłatnego poradnictwa prawnego.
Szczególnie dużo emocji wzbudził temat detencji i sytuacji prawnej osób pozbawionych wolności w związku z przekraczaniem granicy. Trwały długie rozmowy o tym, jaka jest przyszłość samej fizycznej granicy, o jej militaryzacji i potencjalnych scenariuszach.
Co niezwykle ważne - dla nas, jako aktywistów i aktywistek, to początek rozmów ze środowiskiem sędziowskim. Zależy nam, by nasz głos - głos ekspertów i ekspertek w dziedzinie integracji, osób na co dzień, od kilkunastu lat pracujących w obszarze włączania i wspierania migrantów był usłyszany i miał wpływ na realne zmiany w kształtowaniu polityki migracyjnej.