Mamy za sobą dwa duże doświadczenia tworzenia systemu pomocy humanitarnej: w Grupie Granica i w zespole Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie.
Z aktywności w Grupie Granica zrezygnowaliśmy w marcu 2022 roku, Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie był zaś oddolnym ruchem społecznym, który zawiązał się 24 lutego 2022 roku, a miał za zadanie wspierać system pomocy publicznej w przyjmowaniu i zaopiekowaniu się uchodźcami z Ukrainy.

Koordynacją Komitetu zarządzały:
- Stowarzyszenie Homo Faber
- Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza
- Fundacja Instytut na Rzecz Państwa Prawa.
Współpracowaliśmy ściśle z:
- Urzędem Miasta Lublin
- Centrum Kultury w Lublinie
- Centrum Interwencji Kryzysowej
- Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie
- placówkami ochrony zdrowia
- PCK Lublin
- Okręgową Radą Adwokacką
- Związkiem Harcerstwa Polskiego
- Organizacją Młodzieży Ukraińskiej PŁAST
- Fundacją Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej.
i wieloma innymi podmiotami w Lublinie (również sektorem prywatnym).

GDZIE NAS ZNALEŹĆ
Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie nie funkcjonuje już w swojej pierwotnej formie, jednak wiele jego zadań nadal jest realizowanych w Baobabie: ul. Krakowskie Przedmieście 39b (wejście w bramie).
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek w godzinach 9:00 - 17:00
W czym pomagamy?
- Pomoc prawna. Udzielamy porad prawnych w sprawach związanych z pobytem w Polsce, pomocą socjalną, prawem pracy i innymi kwestiami prawnymi.
- Pomoc psychologiczna dla dzieci. Prowadzimy indywidualne konsultacje dla dzieci, które ze względu na ostatnie przeżycia – ucieczkę z Ukrainy, doświadczenia wojenne, nowe otoczenie czują się zagubione, przestraszone, smutne, mają trudności z nauką, emocjami.
- Pomoc psychologiczna dla dorosłych. Prowadzimy konsultacje dla osób, które po doświadczeniach wojennych, ucieczce z kraju mają poczucie zagubienia, są przestraszone, mają trudności w odnalezieniu się w Polsce, potrzebują porozmawiać z kimś zaufanym, jak radzić sobie ze stresem, zmęczeniem..
- Nauka języka polskiego. Uczymy języka polskiego na kilku poziomach zaawansowania, dzieci młodzież i osoby dorosłe. na kursy można zapisywać się w ciągu całego roku.
- Asysta. Towarzyszymy w kontakcie w szpitalach i przychodniach, urzędach, instytucjach, wszędzie tam, gdzie bariera językowa utrudnia załatwienie spraw. Nasi asystenci pomagają umawiać wizyty, pomagają trafić w odpowiednie miejsce i tłumaczą podczas spotkań.
- Wsparcie socjalne. Informujemy o każdej formie wsparcia socjalnego (programy finansowe, jedzenie, ubrania, dodatki finansowe etc.) dostępnego w mieście.
- Wsparcie kryzysowe. Pomagamy osobom w szczególnie trudnej, zagrażającej bezpieczeństwu sytuacji – podejrzenie wykorzystania pracowniczego, wykorzystania seksualnego, dyskryminacji, przemocy domowej i innej.