Wczorajsza niedziela była ostatnim dniem trzeciej już edycji
Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka - wspólnej inicjatywy Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre i Homo Faber.
Przez 6 miesięcy osoby z instytucji publicznych, samorządowych, instytucji kultury oraz organizacji społecznych spotykały się z osobami eksperckimi, nie tylko aby poznawać prawny kontekst praw człowieka, ale także aby dyskutować o współczesnych wyzwaniach w realizacji tych praw i poszukiwać rozwiązań.
Naszymi wykładowczyniami i wykładowcami w tej edycji byli między innymi:
- Magdalena Krzyżanowska - Mierzewska, Radczyni prawny, w latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu;
-
dr Agata Sikora, kulturoznawczyni, krytyczka literacka i eseistka, autorka książki „Wolność, równość, przemoc";
-
Dr hab. Agnieszka Bieńczyk-Missala, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych WNPISM UW;
-
Witold Klaus, kryminolog i badacz migracji; doktor habilitowany nauk prawnych, profesor w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, współprzewodniczący Konsorcjum Migracyjnego;
-
dr hab. Tomasz Besta, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, autor książek „Walcz, protestuj, zmieniaj świat!” oraz współautor „Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią”.
-
dr hab. Agnieszka Demczuk, prof. UMCS z Katedry Systemów Politycznych i Praw Człowieka UMCS; członkini Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2004-2024.
Kompasem i dobrym duchem tych spotkań była nieoceniona Danuta Przywara, współtworczyni i wieloletnia prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Osoby uczestniczące spotykały się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a także w Lublinie - uczestniczyły w Maratonie Pisania Listów Amnesty International w Baobabie, odwiedziły także Warszawę spotykając się ze osobami z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Strajkiem Kobiet, Fundacją Batorego czy Helsińską Fundacją Praw Człowieka.
Latający Uniwersytet Praw Człowieka to program edukacyjny, który w centrum stawia prawa człowieka, uczy je rozpoznawać i reagować, gdy są naruszane. Odwołuje się przy tym do szerokiej wiedzy, bo zarówno z obszaru prawa, jak i edukacji, nowych technologii, ekologii, migracji czy międzynarodowych systemów ochrony praw człowieka. Czerpiemy z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, bo mimo że dokument ratyfikowano w 1948 roku – wciąż nie jest powszechnie znany, a prawa człowieka są nadal wyzwaniem.
A naszym wspaniałym przyjaciółkom i przyjaciołom z Europejskiego Centrum Solidarności po raz kolejny dziękujemy za ten wspólny trud. Cieszymy się, że możemy to robić z wami.
Było warto!