W jakich podstawowych obszarach życia znajomość prawa pomaga w zadbaniu o siebie?
- Praca i zatrudnienie: jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy negocjacji wynagrodzenia słyszysz pytania o wrażliwe informacje, które nie są związane z twoją zdolnością do wykonywania pracy, masz prawo odmówić udzielenia odpowiedzi.
- Mieszkalnictwo: w przypadku, gdy chcesz wynająć mieszkanie, nie możesz być dyskryminowany ze względu na rasę, płeć, religię, orientację seksualną itp. Znajomość przepisów antydyskryminacyjnych może pomóc w uniknięciu nadużyć ze strony wynajmujących.
- Dostęp do miejsc publicznych: restauracje, sklepy, urzędy czy placówki edukacyjne mają obowiązek zapewniać dostęp bez względu na niepełnosprawność, rasę, religię, itp. Jeśli doświadczysz nierówności w dostępie do usług, możesz skorzystać z prawa i zgłosić takie przypadki odpowiednim organom.
- Edukacja: studenci i uczniowie mają prawo do edukacji bez dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry, religię, orientację seksualną itp. Jeśli uważasz, że jesteś dyskryminowany w placówce edukacyjnej, warto wiedzieć, gdzie otrzymasz pomoc i jakie prawa przysługują ci na podstawie przepisów antydyskryminacyjnych.
- Służba zdrowia: nie możesz mieć trudności w dostępie do usług zdrowotnych ze względu na swoją tożsamość płciową, orientację seksualną, religię itp. Znajomość swoich praw w zakresie korzystania z opieki medycznej może uratować zdrowie i życie.
Znajomość prawa antydyskryminacyjnego jest kluczowa w zwalczaniu nierówności w różnych aspektach życia. Daje poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Jeśli czujesz, że doświadczasz nadużyć, warto skonsultować się z prawnikiem lub organizacją zajmującą się prawami człowieka, która może pomóc ci w obronie swoich praw. Możesz przyjść do nas!
Czas:
Poniedziałki 9:00 -10:00 (dyżur w języku angielskim, arabskim, włoskim, rosyjskim, białoruskim i polskim)
Środy 17:00 - 18:00 (dyżur w języku ukraińskim, polskim, angielskim)
Miejsce:
baobab, ul. Krakowskie Przedmieście 39b, Lublin