Międzykulturowa Szkoła Liderów i Liderek - uczymy się Polski, Lublina, a przede wszystkim tego co możemy zrobić dla innych
— Jesteśmy bardzo różne, każda ma inne problemy. Kiedy nie myślisz tylko o swoich problemach, a już wychodzisz za jakieś ramki, to wtedy zaczyna się sprawa społeczna — to słowa jednej z uczennic Szkoły Liderów i Liderek — Ludmiły podsumowujące środowisko, w którym się znalazła.
Nagła emigracja do nieznanego kraju, poczucie samotności oraz nieustająca myśl, że dawne życie już nigdy nie powróci to tylko kilka z podstawowych problemów, z którymi wciąż zmagają się uciekający przed wojną Ukraińcy i Ukrainki. Właśnie z myślą o takich osobach powstała Międzykulturowa Szkoła Liderów i Liderek, która za zadanie postawiła sobie przede wszystkim edukację oraz rozwiązywanie problemów społecznych.
Jak to wszystko się zaczęło?
Wraz ze zwiększającą się ilością migrantów zamieszkujących Lublin powstała potrzeba stworzenia miejsca, w którym te osoby rozwinął swoje skrzydła, ucząc się rozwiązywać problemy społeczne i pomagając całej społeczności. I tak w 2022 wystartowała pierwsza edycja Szkoły Liderów i Liderek — szkoły, która przede wszystkim miała uczyć Polski, Lublina oraz tego jak wiele możemy zrobić dla innych.
Jej uczennice i uczniowie to przede wszystkim osoby z marzeniami i ambicjami, aby pomagać osobom, które tej pomocy potrzebują, co dodatkowo potwierdziła wypowiedź jednej z uczennic:
— Kiedy dowiedziałam się, że będzie taki projekt, chętnie poszłam, żeby zdobyć inne doświadczenie, niż mam teraz. Myślałam też o takim moim największym marzeniu — stworzeniu koła dla kobiet, gdzie każda kobieta może powiedzieć coś o sobie i swoich trudnościach.
Uczestnicy projektu biorą udział w cyklu szkoleń, podczas których nie tylko nabywają kompetencje liderskie, ale również poznają samych siebie, swoje możliwości, oraz co najważniejsze — problemy innych osób. Kwintesencją wielomiesięcznej ciężkiej pracy ma być własny projekt uczestniczek, który pomoże społeczności.
Nowe problemy i ich rozwiązania
Uczestnictwo w Szkole Liderów i Liderek często otwiera oczy na zupełnie nieznane problemy, które nagle zmieniają się w ogromne przedsięwzięcie. Jak pokazuje przypadek kolejnej uczestniczki, nawet zwykłe ćwiczenie może pokazać zupełnie nowy i nieznany problem, który potem przerodzi się w ciekawą inicjatywę.
— Nie pamiętam czy to były drugie zajęcia, czy trzecie i kiedy mieliśmy napisać 3 zdania o tym co cię tutaj w Lublinie bardzo denerwuje — ja napisałam, że Miejski Urząd Pracy w Lublinie, ponieważ jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna i nie dostaję żadnej pomocy, żadnej propozycji pracy, która dotyczy mojej kwalifikacji, tylko sprzątanie. Wtedy pan Piotr podszedł do mnie i powiedział, że to jest mój problem i wtedy zdałam sobie sprawę, że najpierw muszę pomóc osobom, które tak jak i ja mają wyższe wykształcenie, ale skończyli studia na Ukrainie, mówią po polsku na poziomie B1/B2 i potrzebują pomocy w znalezieniu pracy nie poniżej swoich kwalifikacji.
Jednak uczestnictwo w zajęciach to nie tylko troska o innych, ale również praca nad swoim charakterem, wsparcie specjalistów oraz (co odgrywa chyba największą rolę w zajęciach grupowych) pomoc innych uczestników, która daje siłę do dalszego działania.
— Zajęcia dają mi więcej pewność działać [...] Kiedy masz myśli tylko w głowie, a nie mówisz o nich na głos to te myśli zostają w tobie a jeżeli dzielisz się nimi to ktoś cię wesprze, ktoś pomoże, powie, że to okej i działasz dalej, to daje taką pewność, że możesz coś zmienić [...]
Co po szkole?
Ukończenie Szkoły Liderów i Liderek to jednak nie koniec projektów i innych inicjatyw. Zdobyte podczas zajęć umiejętności będą wspaniałym startem do rozpoczęcia własnej działalności oraz podejmowania kolejnych kroków na drodze do spełnienia swoich marzeń, czego nie mogą doczekać się uczestniczki projektu.
— Ja na przykład postanawiam dalej pracować nad swoim problemem — pomocą w poszukiwaniu pracy dla Ukrainek. Zastanawiam się także nad założeniem swojej organizacji, ponieważ zawsze mówię, że Homo Faber i Baobab chętnie pomaga w założeniu tych organizacji. Myślę też nad pójściem na studia w Lublinie, żeby otrzymać wykształcenie wyższe tutaj w Polsce.
Tekst: Zuzanna Kostka
____
A jeśli wy też chcecie spełnić swoje marzenia o pomocy innym, serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach projektu oraz śledzenia naszej strony internetowej po więcej informacji.
Link do strony projektu: https://hf.org.pl/dzialania/miedzykulturowa-szkola-liderek-i-liderow/